Заходи безпеки під час використання електрогенераторів

  • 20

Фото без описуФото без опису

ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОРИСТАННЯ ЕЛЕКТРОГЕНЕРАТОРІВ

В умовах сьогодення, під час екстрених відключень електроенергії, багато мешканців нашої громади використовують генератори.

 Однак, слід дотримуватися правила безпеки при використанні електрогенераторів, оскільки пересувні електростанції є джерелом підвищеної небезпеки.

Міністерство внутрішніх справ України  наказом від 11.07.2024 № 474 внесло зміни до Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417. Їх доповнили новою главою «Електрогенеруюче обладнання», яка визначає протипожежні вимоги до генераторів. Нові норми діють із 14 серпня 2024 року.

Тож нагадуємо основні моменти, необхідні для безпечної експлуатації генераторів:

 

РОЗМІЩЕННЯ

Установлюйте генератор на відкритому повітрі на території, розчищеній від сміття та будь-яких горючих матеріалів, з рівним майданчиком із негорючих матеріалів. Рельєф території має бути таким, щоб генератор не підтоплювало та він не міг зсуватися або котитися. Дотримуйте протипожежних відстаней від генератора до суміжних об’єктів. 

Установлюйте генератор між будівлями та спорудами так, щоб:

- не обмежувати доступ до пожежних гідрантів, кранів водопровідної мережі зовнішнього пожежогасіння, зовнішніх пожежних драбин, пожежних щитів та евакуаційних виходів;

- не створювати перешкод на дорогах і проїздах для пожежних автомобілів.

Поруч із генератором розмістіть первинні засоби пожежогасіння, а також інші засоби для збирання просоченого піску — якщо пролиється паливо на місці заправки.

 

ПІДКЛЮЧЕННЯ

Під час підключення генератора до споживачів необхідно дотримуватися  інструкції з підключення та експлуатації генератора. Підключення повинен здійснювати кваліфікований електрик.

Необхідно перевірити технічні характеристики, специфікацію та потужність даної моделі генератора та перед підключенням одягнути сухий захисний одяг (гумові рукавички, взуття на гумовій підошві, бажано засоби захисту органів зору та слуху).

При підключенні електричних приладів необхідно використовувати подовжувачі й кабелі високої якості, без пошкоджень і порізів. На вилках електроприладів повинен бути заземлюючий контакт.

 

ЕКСПЛУАТАЦІЯ

Експлуатацію генератора необхідно здійснювати відповідно до технічної документації та рекомендацій виробника.

Перед пуском генератора необхідно перевірити стан електропроводки та споживачів усунути їх пошкодження.  Також необхідно усунути перекручування дротів, контакту з гарячими поверхнями, наявність корозії на контактах. Електричні елементи генератора повинні бути заземлені, також необхідно уникати контакту силових контурів генератора з водою та іншими предметами.

Генератор не бажано вмикати в умовах підвищеної вологості, під час дощу або снігу. Також слід уникати контакту з елементами генератора, які обертаються.

Під час роботи електрогенератора контролюйте його технічний стан. У разі виявлення підтікань палива, мастила або сторонніх звуків, що свідчать про його несправність негайно вимкніть електрогенератор та знеструмте його.

 

ПАЛИВО

Заправляйте генератор або під’єднуйте газовий балон згідно з інструкцією виробника. Під час заправлення стежте, щоб паливо не проливалося, особливо на корпус генератора. 

Зберігайте рідке паливо для генератора в спеціальних ємностях загальним об’ємом не більше ніж 40 л палива та 10 кг мастила в окремій господарській будівлі або споруді. Відстань від місця зберігання палива та мастила до будівель має становити не менше ніж 7 м. 

Не допустимо зберігати паливо для генератора всередині будівель. Якщо дотримати вимог щодо зберігання палива неможливо, виключно на період воєнного стану або надзвичайної ситуації допустимо розміщувати паливо в приміщеннях підприємства, які: 

- розташовані на першому поверсі біля зовнішніх стін із виходом назовні та не можуть бути суміжними з приміщеннями з постійними робочими місцями в кількості понад 5 та/або мають сполучення з евакуаційними шляхами;

- відокремлені протипожежними перегородками та перекриттями відповідно до ДБН В.1.1-7:2016 «Пожежна безпека об’єктів будівництва. Загальні вимоги»;

- оздоблені негорючими матеріалами; обладнані системами протипожежного захисту з виведенням сигналу пожежної сигналізації на пульт пожежного спостереження згідно з ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»; 

- додатково забезпечені не менше ніж двома порошковими вогнегасниками з масою заряду 5 кг;

- мають природну, припливно-витяжну вентиляцію відповідно до будівельних норм; підтримують температурний режим не більше ніж 20 °C.

ДІЇ ПІД ЧАС ЗАГОРАННЯ ГЕНЕРАТОРА

У разі загорання генератора кожний громадянин зобов’язаний:

- знеструмити електрогенератор;

- вжити (за можливості) заходів щодо гасіння (локалізації) пожежі первинними засобами пожежогасіння. В таких випадках краще використовувати вогнегасники для гасіння пожежі класу В (горіння рідких речовин або твердих речовин, які розтоплюються). Зазначену інформацію можна знайти на етикетці вогнегасника. Також у інших  ситуаціях можливе використання кошми або щільної ковдри, якими необхідно накрити генератор);

- у разі необхідності викликати інші аварійно-рятувальні служби;

- організувати зустріч підрозділів ДСНС, надати їм допомогу у виборі найкоротшого шляху для під’їзду до осередку пожежі.

 

ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ ПІД ЧАС ВИКОРИСТАННЯ ГЕНЕРАТОРІВ:

- вносити зміни в конструкцію генератора;

- розміщувати  генератор у замкнутому приміщенні без вентиляції, а також у вибухонебезпечному середовищі, в підвалах та в приміщеннях з можливим перебуванням людей;

- палити та користуватися джерелами відкритого вогню під час заправки та експлуатації генератора; 

- відкривати кришку баку при працюючому генераторі;

- заправку генератора при працюючому або не охолодженому двигуні;

- об’єднувати генератори у ланцюг;

- перебування поруч з генератором стороннім особам  або тваринам;

- змішувати різні види мастила та палива;

- перевищувати максимально допустимий струм вихідного роз’єму генератора.